W niedzielę 29 maja 2011r. w Gdyni odbył się piknik naukowy realizowany w ramach IX Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Impreza ta jest swego rodzaju dniem otwartym różnych instytucji naukowych, które w ten sposób pragną przybliżyć tematykę spraw, którymi się zajmują. Podobnie jak w poprzednich latach piknik odbył się na  gdyńskim Skwerze Kościuszki, gdyż jako jedno z bardziej reprezentacyjnych miejsc jest pełne spacerujących osób. Kolejny raz można było odnaleźć stoisko Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zlokalizowane tuż przy pomniku morświna. Wybór tej lokacji nie był przypadkowy, gdyż nasza placówka prowadzi trzy projekty przyrodnicze związane z ssakami morskimi żyjącymi w Morzu Bałtyckim. Naszą ekspozycję w tym roku zatytułowaliśmy: Akustyczny monitoring bałtyckich morświnów.

Oglądający mieli okazję zapoznać się z prowadzonym między innymi przez Stację Morską projektem badawczym SAMBAH – Static Acoustic Monitoring of the Baltic Sea Harbour Porpoise (pol. Statyczny monitoring akustyczny bałtyckich morświnów). Jest to największy na świecie projekt hydroakustyczny dotyczący morświnów, uczestniczy w nim osiem nadbałtyckich państw (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska i Szwecja), a jego celem jest ustalenie miejsc, gdzie bałtyckie morświny występują najczęściej oraz kiedy i jak licznie je odwiedzają. Wiedza ta jest nam niezbędna dla skutecznej ochrony tego jedynego bałtyckiego walenia, który jest uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem w Morzu Bałtyckim.

Zwiedzający mogli się zapoznać z budową C-PODów, czyli hydroakustycznych detektorów dźwięków  wydawanych przez morświny. Urządzenia te są podstawową aparaturą wykorzystywaną w projekcie SAMBAH, a także w projekcie Czynnej ochrony morświnów przed przyłowem (projekt realizowany samodzielnie przez Stację Morską na pograniczu wód Zatoki Puckiej i Gdańskiej). Prezentowaliśmy również pingery, czyli urządzenia odstraszające morświny, które mają zapobiec przypadkowemu zaplątaniu tychże zwierząt w sieci, a także klatkę dorszową, czyli nowy typ narzędzi połowowych, które zamierzamy testować i jeśli się sprawdzą będą w przyszłości alternatywą dla niebezpiecznych dla ssaków morskich stawnych sieci skrzelowych.

Oprócz  dwóch “morświnowych” projektów odwiedzający mogli również zapoznać się z naszym niejako sztandarowym przedsięwzięciem jakim jest projekt „Restytucja foki szarej na Południowym Bałtyku”, sporej rzeszy ludzi znane jest fokarium naszej placówki, które jest tylko jednym z elementów całego projektu, więc staraliśmy się poszerzyć wiedzę zainteresowanych tą sprawą ludzi o nowe informacje.

Poza stoiskiem Stacji Morskiej w dwóch większych namiotach na zwiedzających czekało także dużo atrakcji. Wiele innych instytucji naukowych oraz ich zakładów wystawiło swoje reprezentacje. Można było oglądać między innymi żywe skorupiaki czy ryby w akwariach. Przeprowadzano eksperymenty naukowe i konkursy z nagrodami. Przy nabrzeżu można było zobaczyć jednostki badawcze takie jak: r/v Oceanograf 2, r/v Oceania, r/v Horyzont II i r/v Baltica, które to były udostępnione dla zwiedzających. Nawiązując do hasła naszej Błękitnej Szkoły można powiedzieć że gdyński BFN był miejscem w którym wielu nałowiło się świeżej wiedzy.

Ernest Muża