W dniach 31 maja – 2 czerwca 2011r. w Gdańsku miała miejsce kolejna edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa i Produktów Rybnych POLFISH 2011.
Podczas tej jedynej w Polsce imprezy targowej poświęconej branży rybnej odbywały się m.in. prezentacje surowców i produktów rybnych, a także sprzętu i narzędzi połowowych. Można było również porozmawiać z hodowcami ryb oraz osobami, które żywymi zasobami Bałtyku zajmują się na co dzień. W targach Polfish brała bowiem udział już po raz czwarty Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

W tym roku nasze działania były ukierunkowane na upowszechnianie metod ochrony morskich ssaków stosowanych w rybołówstwie,  idei eko-znaków oraz zaprezentowanie projektu SAMBAH (Statyczny monitoring akustyczny bałtyckich morświnów).

Nasze stoisko wzbudziło spore zainteresowanie wśród gości odwiedzających pawilony targowe, jak również pozostałych wystawców, można było na nim bowiem zobaczyć m.in. naturalnej wielkości modele morświnów i fok, pingery, klatki dorszowe, a także obejrzeć krótkie filmy edukacyjno-informacyjne.

Nasza propozycja eko-etykietowania dotyczy konserw ze szprotami delikatesowymi w oleju. Ryby te, przysmak morświnów, zostały złowione za pomocą sieci bezpiecznych dla tych małych, żyjących w Bałtyku waleni. Dlatego też opakowania konserw opatrzono eko – znakiem w postaci morświna w błękitnym sercu, symbolizującego produkt pozyskany w sposób dla niego bezpieczny. Podobny eko-znak zaproponowaliśmy dla konserwy o nazwie „Przysmak foki”, która zawiera śledzie w oleju czosnkowym. Ryby te, złowione metodą bezpieczną dla fok opatrzono symbolem głowy foki wpisanej w błękitne serce. Nasze propozycje eko-etykiet nawiązują do znakowania konserw zawierających tuńczyki złowione metodą nie stanowiącą zagrożenia dla delfinów. Poprzez zastosowanie takiego oznakowania na naszych produktach podejmujemy próbę promowania na rynku pro-przyrodniczej identyfikowalności produktu.

Projekt SAMBAH to największy na świecie projekt hydroakustyczny dotyczący morświnów. W rejonie Morza Bałtyckiego posadowionych zostało 300 hydroakustycznych detektorów rejestrujących odgłosy wydawane przez morświny. Urządzenia zostały rozmieszczone na głębokości od 5 do 80 m w odległości ok. 25 km od siebie, tworząc sieć stacji pomiarowych. Na polskich obszarach morskich jest ich 39. Co 2-3 miesiące naukowcy z państw uczestniczących w projekcie będą sprawdzać stan uzyskanych nagrań, oceniać jakość oraz ilość zarejestrowanych odgłosów. Badania są zaplanowane na okres 2 lat.

Podczas targów pracownicy Stacji Morskiej IO UG udzielili odpowiedzi na wiele pytań dotyczących pozostałych realizowanych przez naszą placówkę projektów.

Marcin Gawdzik
09.06.2011r.

Stoisko informacyjne Stacji Morskiej IOUG na Targach POLFISH w Gdańsku
Foto: Krzysztof E. Skóra