Zanikanie zasobów bałtyckich morświnów powoduje, że trudno dziś dostrzec te zwierzęta, szczególnie w naszej części morza. Kampanie wspierające zbieranie danych o ich występowaniu prowadzą niemal wszystkie nadbałtyckie kraje. Z roku na rok przynosi to coraz lepsze efekty w postaci docierających do m.in. Stacji Morskiej IOUG w Helu zgłoszeń o zauważaniu płynących morświnów lub znalezieniu ich zwłok na brzegu. Do helskiej placówki docierają nawet dane o obserwacjach poczynionych za granicami polskich obszarów morskich. I bardzo dobrze !

Przykładem takiego zgłoszenia jest informacja otrzymana we wrześniu br. od pani Hanny Maciejewskiej, która żeglując jachtem s/y „Ronja” w zachodniej części morza, miała wraz załogą okazję ekscytować się parominutowym widokiem wynurzających się przed dziobem jednostki morświnów.

Zdjęcie autorstwa Hanny Maciejewskiej wykonane
w dniu 6 września 2010r. na Bałtyku
na pozycji: 55°06’N, 012°58’E
(obejrzyj film w formacie mov)

miejsce obserwacji morświna – pozycja 55°06’N, 012°58’E
(kliknij na mapę, aby ją powiększyć)

Zgłoszenia o morświnach z polskiej strefy Morza Bałtyckiego trafiają do rejestru danych prowadzonych przez naszą placówkę. Dane z innych stref przekazujemy partnerom zagranicznym. Np. informacje z wód niemieckich zostały wysłane do organizacji GSM (Gesellschaft zum Schutz der Meeressäugetiere e.V., ang. Society for the Conservation of Marine Mammals). W najbliższym czasie wszystkie tego rodzaju raporty połączą się w  bazie danych ASCOBANS / HELCOM. Jej wstępna wersja jest już osiągalna w Internecie.

Stacja Morska dziękuje wszystkim użytkownikom morza, którzy zgłaszają nam obserwacje ssaków morskich na Bałtyku. Wszelkie nowe zgłoszenia można kierować do nas drogą telefoniczną na czynne całą dobę telefony: lub , bądź drogą e-mailową na adres: morswin@ug.edu.pl lub hel@ug.edu.pl