Martwy morświn na brzegu w Karwieńskich Błotach

W sobotę 17 czerwca 2017r. Stacja Morska imienia profesora Krzysztofa Skóry IOUG w Helu otrzymała wiadomość o martwym morświnie na plaży w Karwieńskich Błotach. W ciągu ostatnich tygodni otrzymaliśmy kilka podobnych zgłoszeń, jednak za każdym razem okazywały się one przypadkami dotyczącymi fok. Zgłoszenie przekazano do ,,Błękitnego Patrolu WWF Polska”. Przybyły ma miejsce wolontariusz patrolu – Pan Wojciech Czuchryta dokonał identyfikacji i potwierdził iż rzeczywiście dotyczy ono morświna.

marrtwy_morswin_karw_01b

Znaleziony martwy osobnik to młody samiec o długości 126 cm. Jego ciało znajdowało się w stopniu zaawansowanego rozkładu. Zostało ono zabezpieczone, przewiezione do Helu i zdeponowane w mroźni Stacji Morskiej.

marrtwy_morswin_karw_02b

Jest to pierwszy martwy morświn znaleziony w tym roku na polskim wybrzeżu. Późna wiosna i lato to dla morświnów czas godów i wydawania potomstwa. Bałtycka populacja tych ssaków jest uznawana za Krytycznie zagrożoną wyginięciem Apelujemy o zgłaszanie wszystkich przypadków obserwacji żywych i martwych osobników. Telefon alarmowy: 601 88 99 40.

 

MB